Aktivt företag
Gävle Autoteknik Consulting AB
Översikt
Aktiebolaget ska utöra fordonsreparationer såsom plåtskador, utbyte av delar och servicearbeten.
- Registrerat
- 15 juni 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95312 Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rälsgatan 7A
- Postnummer & ort
- 80291 GÄVLE
- Registrerat namn
- Gävle Autoteknik Consulting ABReg 2022-05-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
803 tkr
▼ 38,5 %Årets resultat
-14 tkr
▼ 145,5 %Tillgångar
588 tkr
▼ 8,5 %Eget kapital
64 tkr
▼ 18,2 %Soliditet
10,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
524 tkr
▼ 7,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 802 852 | 1 306 504 | 981 352 | 1 028 000 | 2 449 000 |
| Övriga externa kostnader | 275 195 | 418 784 | 375 481 | - | - |
| Personalkostnader | 336 761 | 574 734 | 367 418 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 18 363 | 81 865 | −16 954 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −14 343 | 31 532 | −62 152 | 47 000 | −83 000 |
| Resultat före skatt | −14 343 | 31 532 | −62 152 | - | - |
| Årets resultat | −14 343 | 31 532 | −62 152 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 95 287 | 144 923 | 200 584 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 492 925 | 498 055 | 511 566 | - | - |
| Kassa & bank | 0 | 20 319 | 0 | - | - |
| Summa tillgångar | 588 212 | 642 978 | 712 150 | - | - |
| Eget kapital | 64 356 | 78 699 | 47 167 | - | - |
| Långfristiga skulder | 403 014 | 483 335 | 583 377 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 120 842 | 80 944 | 81 606 | - | - |
| Soliditet (%) | 10,9 % | 12,2 % | 6,6 % | 11,9 % | 9,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 38,5 % jämfört med 2024, till 803 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 14 tkr, en nettomarginal på −1,8 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 10,9 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−24,3 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
4,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
803 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-07-31)
Registrerad: 2026-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-07-31)
Registrerad: 2025-02-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-07-31)
Registrerad: 2024-01-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-07-31)
Registrerad: 2022-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-07-31)
Registrerad: 2022-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-07-31)
Registrerad: 2021-02-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 026 Bygg Holding ABAB
- 026600600 ABAB
- 143FEM spår service ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB