Aktivt företag

Gävle Fothälsa AB

AB Org.nr 5591918551
← Tillbaka

Översikt

Medicinsk fotvård och zonterapi.

Registrerat
21 januari 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
Bransch (SNI)
SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Norra Kansligatan 8A
Postnummer & ort
80320 GÄVLE
Registrerat namn
Gävle Fothälsa ABReg 2019-01-21

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
997 tkr
▼ 9,1 %
Årets resultat
152 tkr
▲ 298,8 %
Tillgångar
255 tkr
▲ 60,7 %
Eget kapital
202 tkr
▲ 128,8 %
Soliditet
79,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
206 tkr
▲ 144,5 %
Totala skulder
53 tkr
▼ 25,0 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 996 633 1 096 025 1 192 608 935 000 918 000
Övriga externa kostnader 503 623 459 281 461 503 - -
Personalkostnader 301 148 584 819 575 953 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 191 862 51 925 155 152 - -
Resultat e. fin. poster 191 799 52 230 155 393 30 000 −21 000
Resultat före skatt 191 799 52 230 155 393 - -
Årets resultat 151 790 38 062 123 383 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 254 904 158 669 289 156 - -
Kassa & bank 206 188 84 341 227 285 - -
Summa tillgångar 254 904 158 669 289 156 - -
Eget kapital 202 127 88 337 205 275 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 52 777 70 332 83 881 - -
Soliditet (%) 79,3 % 55,7 % 71,0 % 67,3 % 62,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,2 mkr (2023) till 997 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 152 tkr, en nettomarginal på 15,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 79,3 % vid årets slut, upp från 67,3 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−9,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
75,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
997 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Gävle Fothälsa AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-13 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-18 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Gävle

Andra registrerade bolag med säte i Gävle.

Alla företag i Gävle →