Aktivt företag

Gävle Luftbehandling AB

AB Org.nr 5593227233
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva verksamhet med montering och service av vvs-, ventilations-, kyl-, el- och automatanläggningar, försäljning av därtill hörande produkter, entreprenader inom ventilation, byggverksamhet, fastighetsägande och uthyrning av fastigheter, kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
15 juni 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43222 Ventilationsarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
80429 GÄVLE
Registrerat namn
Gävle Luftbehandling ABReg 2021-06-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
8,9 mkr
▼ 18,0 %
Årets resultat
-73 tkr
▼ 3091,4 %
Tillgångar
2,2 mkr
▼ 27,2 %
Eget kapital
306 tkr
▼ 19,2 %
Soliditet
14,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
297 tkr
▼ 5,4 %
Totala skulder
1,9 mkr
▼ 27,6 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 862 236 10 801 883 16 216 500 11 895 612
Övriga externa kostnader 692 232 765 298 1 105 770 -
Personalkostnader 3 236 404 3 785 575 3 598 001 -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat −89 040 −341 449 787 437 -
Resultat e. fin. poster −102 571 −341 921 786 329 710 923
Resultat före skatt −72 571 18 079 576 329 -
Årets resultat −72 571 2 426 439 292 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - -
Omsättningstillgångar 2 172 149 2 985 136 3 408 355 -
Kassa & bank 297 140 314 083 690 545 -
Summa tillgångar 2 172 149 2 985 136 3 408 355 -
Eget kapital 306 009 378 581 726 155 -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 1 866 140 2 576 555 2 292 200 -
Soliditet (%) 14,1 % 13,5 % 30,4 % 23,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 16,2 mkr (2023) till 8,9 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 73 tkr, en nettomarginal på −0,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 14,1 % vid årets slut, ned från 23,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, ventilationsarbeten (SNI 43222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−18,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−26,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
−23,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Gävle Luftbehandling AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-06 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-28 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Gävle

Andra registrerade bolag med säte i Gävle.

Alla företag i Gävle →