Aktivt företag
Gavric Health AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Aktiebolaget ska bedriva läkartjänster inom hälso- och sjukvård, konsultverksamhet, digital vård och estetisk medicin. Forskning, utbildning och utveckling inom hälso- och sjukvårdsområdet. Försäljning av hudvårdsprodukter. Äga och förvalta fast och lös egendom, värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Landfästet 2
- Postnummer & ort
- 30224 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Gavric Health ABReg 2023-05-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,6 mkr
▲ 25,3 %Årets resultat
974 tkr
▲ 53,2 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 48,0 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 97,7 %Soliditet
95,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▲ 85,3 %Totala skulder
86 tkr
▼ 78,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 588 985 | 2 066 751 | 688 554 |
| Övriga externa kostnader | 68 663 | 54 685 | - |
| Personalkostnader | 1 291 350 | 1 212 093 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 228 972 | 799 973 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 228 953 | 800 684 | 423 276 |
| Resultat före skatt | 1 228 953 | 800 684 | - |
| Årets resultat | 973 736 | 635 594 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 056 139 | 1 389 607 | - |
| Kassa & bank | 1 949 622 | 1 052 094 | - |
| Summa tillgångar | 2 056 139 | 1 389 607 | - |
| Eget kapital | 1 970 413 | 996 677 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 85 726 | 392 930 | - |
| Soliditet (%) | 95,8 % | 71,7 % | 55,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 25,3 % jämfört med 2024, till 2,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 974 tkr, en nettomarginal på 37,6 %.
- Soliditeten var 95,8 % vid årets slut, upp från 55,3 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
47,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
37,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,3 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
49,4 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,3 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB