Aktivt företag
GBG Friskfysioterapi AB
Översikt
Bolaget skall bedriva sjukgymnastikverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 augusti 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kämpegatan 32 A
- Postnummer & ort
- 43139 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- GBG Friskfysioterapi ABReg 2017-11-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▲ 7,8 %Årets resultat
180 tkr
▲ 56,9 %Tillgångar
656 tkr
▲ 15,2 %Eget kapital
495 tkr
▲ 6,5 %Soliditet
78,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
240 tkr
▲ 51,7 %Totala skulder
133 tkr
▲ 103,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 206 707 | 1 119 707 | 1 183 924 | 1 028 000 | 1 021 000 |
| Övriga externa kostnader | 441 753 | 420 803 | 419 014 | - | - |
| Personalkostnader | 710 907 | 713 835 | 815 428 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 54 047 | −14 931 | −50 518 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 186 962 | 116 342 | −145 789 | 173 000 | −14 000 |
| Resultat före skatt | 198 462 | 116 342 | −115 789 | - | - |
| Årets resultat | 180 164 | 114 822 | −117 280 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 334 554 | 351 140 | 524 701 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 321 332 | 218 441 | 302 478 | - | - |
| Kassa & bank | 239 810 | 158 032 | 155 117 | - | - |
| Summa tillgångar | 655 886 | 569 581 | 827 179 | - | - |
| Eget kapital | 494 644 | 464 480 | 654 658 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 133 242 | 65 601 | 133 021 | - | - |
| Soliditet (%) | 78,8 % | 87,1 % | 82,9 % | 90,3 % | 74,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 7,8 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 180 tkr, en nettomarginal på 14,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 78,8 % vid årets slut, ned från 90,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
36,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 2 Always Making ABAB
- 22:22 Invest ABAB