Aktivt företag
GD Vent och Bygg AB
Översikt
Företaget driver ventilations-och byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43222 Ventilationsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14156 HUDDINGE
- Registrerat namn
- GD Vent och Bygg ABReg 2022-12-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,7 mkr
▲ 189,5 %Årets resultat
1,0 mkr
▲ 479,9 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 203,9 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 240,9 %Soliditet
60,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
809 tkr
▲ 172,7 %Totala skulder
802 tkr
▲ 160,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 7 681 413 | 2 653 242 | 1 194 733 |
| Övriga externa kostnader | 505 184 | 268 103 | 83 190 |
| Personalkostnader | 5 398 492 | 1 493 422 | 356 793 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 325 546 | 228 855 | 443 949 |
| Resultat e. fin. poster | 1 320 507 | 227 898 | 440 812 |
| Resultat före skatt | 1 320 507 | 227 898 | 440 812 |
| Årets resultat | 1 047 007 | 180 551 | 349 361 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 125 000 | 68 830 | 55 444 |
| Omsättningstillgångar | 1 903 688 | 598 764 | 529 775 |
| Kassa & bank | 809 176 | 296 756 | 430 306 |
| Summa tillgångar | 2 028 688 | 667 594 | 585 219 |
| Eget kapital | 1 226 919 | 359 912 | 374 361 |
| Långfristiga skulder | −4 505 | 495 | 495 |
| Kortfristiga skulder | 806 274 | 307 187 | 210 363 |
| Soliditet (%) | 60,5 % | 53,9 % | 64,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,2 mkr (2023) till 7,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 13,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 60,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+189,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+153,6 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
85,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
549 tkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB
- 11 meter ABAB