Aktivt företag

Gefle Performance Center AB

AB Org.nr 5593407793
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva träningsanläggning som tillhandahåller gym och gruppträning samt försäljning av tjänster och produkter inom hälsa, träning och välbefinnande samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
14 oktober 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 93130 Drift av gymanläggningar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
80323 GÄVLE
Registrerat namn
Gefle Performance Center ABReg 2021-11-18

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
774 tkr
▼ 5,1 %
Årets resultat
9 tkr
▲ 119,8 %
Tillgångar
147 tkr
▼ 9,3 %
Eget kapital
40 tkr
▲ 31,1 %
Soliditet
27,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
22 tkr
▼ 41,3 %
Totala skulder
107 tkr
▼ 18,6 %
Nyckeltal 20252024202320222022
Resultaträkning
Nettoomsättning 774 460 816 370 543 978 366 312 366 312
Övriga externa kostnader 717 071 798 191 477 798 246 028 -
Personalkostnader 0 1 592 0 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 9 500 −47 509 12 129 56 849 -
Resultat e. fin. poster 9 481 −47 881 11 032 56 160 56 160
Resultat före skatt 9 481 −47 881 11 032 56 160 -
Årets resultat 9 481 −47 881 8 760 44 589 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 147 110 162 176 209 257 127 886 -
Kassa & bank 22 163 37 769 49 582 17 174 -
Summa tillgångar 147 110 162 176 209 257 127 886 -
Eget kapital 39 948 30 468 78 349 69 589 -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 107 162 131 708 130 908 58 297 -
Soliditet (%) 27,2 % 18,8 % 37,4 % 54,0 % 54,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 5,1 % jämfört med 2024, till 774 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 9 tkr, en nettomarginal på 1,2 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 27,2 % vid årets slut, ned från 54,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 33 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av gymanläggningar (SNI 93130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,3 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Gefle Performance Center AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-22 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Gävle

Andra registrerade bolag med säte i Gävle.

Alla företag i Gävle →