Aktivt företag
Gehrmans Musikförlag AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-10
Bolaget skall idka musikförlagsrörelse och nothandelsverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 november 1943
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 82990 Diverse övrig stödverksamhet till företag
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 42026
- Postnummer & ort
- 12612 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Gehrmans Musikförlag ABReg 2002-08-01
- Registrerat namn
- Not & Bok SKGReg 2001-05-16
- Registrerat namn
- SK-Gehrmans MusikförlagReg 2002-06-06
- Registrerat namn
- CG-MusiktryckReg 2003-03-24
- Registrerat namn
- ChoragusReg 2003-03-24
- Registrerat namn
- Abr. Hirschs FörlagReg 2003-03-24
- Registrerat namn
- Körab i StockholmReg 2003-03-24
- Registrerat namn
- Körbonus i StockholmReg 2003-03-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
46,4 mkr
▲ 52,5 %Årets resultat
1,5 mkr
▼ 49,2 %Tillgångar
35,5 mkr
▲ 23,8 %Eget kapital
7,4 mkr
▼ 27,8 %Soliditet
28,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
15
Medelantal
Totala skulder
24,7 mkr
▲ 46,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 46 416 305 | 30 444 498 | 27 201 991 | 22 659 839 | 23 595 820 |
| Övriga externa kostnader | 6 377 620 | 4 126 627 | 4 306 987 | 3 381 941 | 3 015 580 |
| Personalkostnader | 11 170 389 | 8 723 579 | 9 280 272 | 8 973 264 | 9 233 790 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 223 976 | 1 761 915 | −512 794 | 559 583 | 544 515 |
| Resultat e. fin. poster | 2 396 997 | 3 384 192 | 836 724 | 673 401 | 775 946 |
| Resultat före skatt | 2 255 099 | 3 384 192 | 1 429 871 | 755 042 | 874 853 |
| Årets resultat | 1 543 289 | 3 036 691 | 1 429 871 | 611 329 | 773 030 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 434 486 | 12 751 962 | 13 766 499 | 3 017 795 | 3 133 606 |
| Omsättningstillgångar | 30 030 584 | 15 903 643 | 11 523 322 | 16 129 899 | 11 979 734 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 35 465 070 | 28 655 605 | 25 289 821 | 19 147 694 | 15 113 340 |
| Eget kapital | 7 372 053 | 10 204 086 | 7 167 395 | 5 737 524 | 5 126 196 |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 250 000 | 3 250 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 24 673 017 | 14 562 417 | 13 233 324 | 11 177 921 | 7 673 254 |
| Soliditet (%) | 28,4 % | 40,2 % | 33,5 % | 39,2 % | 46,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 22,7 mkr (2021) till 46,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 3,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 28,4 % vid årets slut, ned från 39,2 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+52,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+18,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
20,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,1 mkr
15 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB