Aktivt företag
Geneta Gynekologi AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Företaget skall bedriva hälso- och sjukvård.
- Registrerat
- 17 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- TINGSVÄGEN 19
- C/o
- Feminine Clinique AB
- Postnummer & ort
- 19161 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Geneta Gynekologi ABReg 2021-06-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,7 mkr
▲ 5,4 %Årets resultat
138 tkr
▲ 19,4 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 8,1 %Eget kapital
325 tkr
▲ 74,3 %Soliditet
11,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
228 tkr
▲ 543,0 %Totala skulder
2,5 mkr
▲ 3,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 734 493 | 5 439 664 | 4 710 319 | 21 344 |
| Övriga externa kostnader | 1 415 256 | 1 299 717 | 1 146 853 | 284 203 |
| Personalkostnader | 671 563 | 746 383 | 653 046 | 90 928 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 197 933 | 198 182 | 15 905 | −463 607 |
| Resultat e. fin. poster | 138 312 | 115 849 | −61 963 | −477 677 |
| Resultat före skatt | 138 312 | 115 849 | −61 963 | −477 677 |
| Årets resultat | 138 312 | 115 849 | −61 963 | −477 677 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 030 780 | 2 097 512 | 2 021 778 | 1 201 697 |
| Omsättningstillgångar | 838 248 | 557 695 | 936 349 | 680 948 |
| Kassa & bank | 228 299 | 35 505 | 367 906 | 661 565 |
| Summa tillgångar | 2 869 028 | 2 655 207 | 2 958 127 | 1 882 645 |
| Eget kapital | 324 521 | 186 209 | 70 360 | 72 323 |
| Långfristiga skulder | 1 690 978 | 1 783 992 | 2 105 552 | 1 494 966 |
| Kortfristiga skulder | 853 529 | 685 006 | 782 215 | 315 356 |
| Soliditet (%) | 11,3 % | 7,0 % | 2,4 % | 3,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 138 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 11,3 % vid årets slut, upp från 3,8 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,98).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
42,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-09-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB