Aktivt företag
George Fashions Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Herr och damskrädderi som specialiserar sig på att skräddarsy kostymer, rockar, skjortor, dräkter.
- Registrerat
- 29 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 14210 Tillverkning av gång- och ytterkläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fleminggatan 13
- Postnummer & ort
- 11226 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- George Fashions Sweden ABReg 2022-03-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
957 tkr
▼ 35,1 %Årets resultat
-113 tkr
▼ 212,8 %Tillgångar
298 tkr
▼ 19,1 %Eget kapital
86 tkr
▼ 56,7 %Soliditet
29,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
85 tkr
▼ 9,0 %Totala skulder
211 tkr
▲ 25,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 957 155 | 1 474 699 | 725 505 |
| Övriga externa kostnader | 319 642 | 457 121 | 244 102 |
| Personalkostnader | 344 481 | 254 631 | 7 861 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −109 310 | 127 281 | 93 630 |
| Resultat e. fin. poster | −113 199 | 126 355 | 93 573 |
| Resultat före skatt | −113 199 | 126 355 | 93 573 |
| Årets resultat | −113 199 | 100 327 | 74 297 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 188 986 | 268 986 | 240 000 |
| Omsättningstillgångar | 108 637 | 99 030 | 130 237 |
| Kassa & bank | 85 252 | 93 668 | 130 237 |
| Summa tillgångar | 297 623 | 368 016 | 370 237 |
| Eget kapital | 86 425 | 199 624 | 99 297 |
| Långfristiga skulder | 39 626 | 0 | 94 974 |
| Kortfristiga skulder | 171 572 | 168 392 | 175 966 |
| Soliditet (%) | 29,0 % | 54,2 % | 26,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 35,1 % jämfört med 2023, till 957 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 113 tkr, en nettomarginal på −11,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 29,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,63).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av gång- och ytterkläder (SNI 14210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−11,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−11,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−35,1 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
0,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB