Aktivt företag
Geten Ruben AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Musikgrupp som kommer att framföra livespelningar, spela in musik, lägga ut innehåll på sociala medier samt på musikstreamingtjänster. Merchandise kommer att säljas i form utav kläder och accessoarer via e-handel.
- Registrerat
- 6 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ryckepungsvägen 4
- C/o
- Geten Ruben AB
- Postnummer & ort
- 79177 FALUN
- Registrerat namn
- Geten Ruben ABReg 2019-11-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
18,3 mkr
▼ 30,0 %Årets resultat
4,4 mkr
▼ 45,1 %Tillgångar
18,8 mkr
▲ 14,3 %Eget kapital
11,1 mkr
▲ 36,0 %Soliditet
82,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
11,6 mkr
▼ 11,5 %Totala skulder
2,2 mkr
▼ 53,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 18 314 949 | 26 151 303 | 18 113 444 | 2 078 593 | 2 087 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 438 872 | 5 604 015 | 4 108 941 | 626 918 | - |
| Personalkostnader | 4 188 340 | 3 922 363 | 3 887 918 | 1 441 333 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 7 377 678 | 13 298 909 | 9 317 010 | 408 285 | - |
| Resultat e. fin. poster | 7 617 759 | 13 601 345 | 9 237 259 | 408 217 | 919 000 |
| Resultat före skatt | 5 648 579 | 10 190 564 | 9 573 367 | 306 851 | - |
| Årets resultat | 4 430 481 | 8 073 062 | 7 552 716 | 232 996 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 636 429 | 543 865 | 523 232 | 144 448 | - |
| Omsättningstillgångar | 18 140 833 | 15 884 652 | 9 935 294 | 1 691 718 | - |
| Kassa & bank | 11 577 963 | 13 083 910 | 8 954 445 | 1 198 904 | - |
| Summa tillgångar | 18 777 262 | 16 428 517 | 10 458 526 | 1 836 166 | - |
| Eget kapital | 11 139 972 | 8 189 491 | 7 799 349 | 806 633 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 241 290 | 4 812 206 | 2 643 138 | 677 386 | - |
| Soliditet (%) | 82,1 % | 66,4 % | 74,7 % | 59,2 % | 73,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 30,0 % jämfört med 2023, till 18,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 4,4 mkr, en nettomarginal på 24,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 82,1 % vid årets slut, upp från 59,2 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, scenkonst (SNI 90200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
40,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−30,0 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
39,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,1 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB