Aktivt företag
Gewerth Management AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultation och utbildning avseende IT, IT-utveckling, försäljning, marknadsföring, reklam samt inom vinhandel. Bolaget skall även bedriva försäljning och partihandel samt import och export inom vinhandel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14169 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Gewerth Management ABReg 2021-05-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
816 tkr
▲ 34,7 %Årets resultat
298 tkr
▲ 41,6 %Tillgångar
855 tkr
▲ 29,9 %Eget kapital
635 tkr
▲ 17,2 %Soliditet
74,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
732 tkr
▲ 119,5 %Totala skulder
220 tkr
▲ 88,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 816 098 | 605 771 | 765 000 | 941 000 |
| Övriga externa kostnader | 286 553 | 290 925 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 24 097 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 376 179 | 265 917 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 382 608 | 270 677 | 308 000 | 570 000 |
| Resultat före skatt | 382 608 | 270 677 | - | - |
| Årets resultat | 297 667 | 210 233 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 116 594 | 316 217 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 738 132 | 341 681 | - | - |
| Kassa & bank | 731 812 | 333 418 | - | - |
| Summa tillgångar | 854 726 | 657 898 | - | - |
| Eget kapital | 634 792 | 541 450 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 219 934 | 116 448 | - | - |
| Soliditet (%) | 74,0 % | 82,0 % | 63,0 % | 64,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 34,7 % jämfört med 2024, till 816 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 298 tkr, en nettomarginal på 36,5 %.
- Soliditeten var 74,0 % vid årets slut, upp från 64,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
46,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
36,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+34,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,3 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
46,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB
- 11 meter ABAB