Aktivt företag
Gezia Interspråk AB
Översikt
Bolaget ska bedriva tolkverksamhet, samhällsguidning och musikverksamhet samt verksamhet inom översättning av texter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74300 Översättning och tolkning
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergslagsgatan 3
- Postnummer & ort
- 70367 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Gezia Interspråk ABReg 2014-01-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
736 tkr
▲ 33,0 %Årets resultat
430 tkr
▲ 76,9 %Tillgångar
977 tkr
▲ 45,2 %Eget kapital
743 tkr
▲ 43,5 %Soliditet
84,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
234 tkr
▲ 45,9 %Totala skulder
131 tkr
▲ 150,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 736 384 | 553 597 | 403 028 | 487 594 | 368 505 |
| Övriga externa kostnader | 99 444 | 57 136 | 96 420 | 60 011 | 36 149 |
| Personalkostnader | 70 200 | 87 660 | 49 403 | 28 330 | 14 997 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 541 740 | 408 801 | 257 205 | 399 253 | 317 359 |
| Resultat e. fin. poster | 542 164 | 408 565 | 256 624 | 399 253 | 317 359 |
| Resultat före skatt | 542 164 | 306 365 | 256 624 | 399 253 | 317 359 |
| Årets resultat | 430 154 | 243 206 | 203 641 | 317 008 | 249 447 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 735 000 | 500 000 | 350 000 | 280 000 | 170 000 |
| Omsättningstillgångar | 241 658 | 172 510 | 177 303 | 332 236 | 256 346 |
| Kassa & bank | 234 293 | 160 547 | 124 271 | 219 000 | 192 345 |
| Summa tillgångar | 976 658 | 672 510 | 527 303 | 612 236 | 426 346 |
| Eget kapital | 743 087 | 517 933 | 470 227 | 455 085 | 315 077 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 131 371 | 52 377 | 57 076 | 157 151 | 111 269 |
| Soliditet (%) | 84,4 % | 89,1 % | 89,2 % | 74,3 % | 73,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 403 tkr (2023) till 736 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 430 tkr, en nettomarginal på 58,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 84,4 % vid årets slut, upp från 74,3 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, översättning och tolkning (SNI 74300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
73,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
58,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+33,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+18,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
57,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-06-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 -Vent ABAB
- 019 Konsult ABAB
- 019 Lotsen HandelsbolagHB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB