Aktivt företag
GH Ortodonti & utbildning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget skall bedriva tandvård och utbildningar i tandvård och ortodonti.
- Registrerat
- 19 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86230 Tandläkarverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85400 Universitets- eller högskoleutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rådmansgatan 10
- C/o
- c/o GH ortodonti & utbildning AB
- Postnummer & ort
- 21146 MALMÖ
- Registrerat namn
- GH Ortodonti & utbildning ABReg 2022-02-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
16,0 mkr
▲ 152,0 %Årets resultat
3,9 mkr
▲ 708,7 %Tillgångar
7,7 mkr
▲ 11,1 %Eget kapital
4,6 mkr
▲ 624,9 %Soliditet
61,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
967 tkr
▼ 26,1 %Totala skulder
3,0 mkr
▼ 51,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 16 034 738 | 6 362 628 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 348 033 | 1 611 869 | 423 595 | 8 575 |
| Personalkostnader | 5 238 167 | 2 339 762 | 900 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 968 765 | 819 734 | −140 674 | −8 575 |
| Resultat e. fin. poster | 4 916 427 | 819 620 | −140 674 | −8 575 |
| Resultat före skatt | 4 916 427 | 610 789 | −140 674 | −8 575 |
| Årets resultat | 3 895 566 | 481 733 | −140 674 | −8 575 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 4 386 204 | 4 887 406 | 3 562 871 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 323 513 | 2 051 624 | 793 088 | 16 425 |
| Kassa & bank | 967 118 | 1 308 548 | 565 154 | 16 425 |
| Summa tillgångar | 7 709 717 | 6 939 030 | 4 355 959 | 16 425 |
| Eget kapital | 4 584 953 | 632 484 | 150 751 | 16 425 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 951 101 | 6 097 715 | 4 205 208 | 0 |
| Soliditet (%) | 61,3 % | 11,5 % | 3,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 152,0 % jämfört med 2024, till 16,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3,9 mkr, en nettomarginal på 24,3 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 61,3 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+152,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
85,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB