Aktivt företag
Gigi Loré AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Handel med papper, block, böcker samt tillbehör och liknande samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 maj 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47612 Detaljhandel via internet eller postorder med böcker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Promenaden 29 C LGH 1303
- Postnummer & ort
- 79171 FALUN
- Registrerat namn
- Gigi Loré ABReg 2019-05-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2 tkr
▼ 73,9 %Årets resultat
-10 tkr
▲ 33,9 %Tillgångar
5 tkr
▼ 4,1 %Eget kapital
-120 tkr
▼ 8,8 %Soliditet
-2185,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
735 kr
▼ 24,4 %Totala skulder
125 tkr
▲ 8,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 808 | 6 934 | 8 601 | 16 065 | 21 662 |
| Övriga externa kostnader | 11 471 | 13 093 | 20 940 | 24 023 | 31 164 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −9 663 | −14 612 | −14 339 | −16 426 | −20 655 |
| Resultat e. fin. poster | −9 663 | −14 612 | −14 339 | −16 426 | −20 655 |
| Resultat före skatt | −9 663 | −14 612 | −14 339 | −16 426 | −20 655 |
| Årets resultat | −9 663 | −14 612 | −14 339 | −16 426 | −20 655 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 477 | 5 714 | 6 597 | 6 860 | 11 378 |
| Kassa & bank | 735 | 972 | 1 855 | 1 799 | 5 508 |
| Summa tillgångar | 5 477 | 5 714 | 6 597 | 6 860 | 11 378 |
| Eget kapital | −119 662 | −110 000 | −95 388 | −81 049 | −64 622 |
| Långfristiga skulder | 122 500 | 112 000 | 98 000 | 84 000 | 76 000 |
| Kortfristiga skulder | 2 639 | 3 714 | 3 985 | 3 909 | 0 |
| Soliditet (%) | -2185,0 % | -1925,0 % | -1446,0 % | -1181,0 % | -568,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 10 tkr. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−120 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 5 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med böcker (SNI 47612). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
2,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-10-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB