Aktivt företag

GJ:s Industrimålning Aktiebolag

AB Org.nr 5563973881
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva industrimålning samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
28 maj 1990
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Marieborgsgatan 1B
Postnummer & ort
64139 KATRINEHOLM
Registrerat namn
GJ:s Industrimålning AktiebolagReg 1990-05-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
8,3 mkr
▲ 164,9 %
Årets resultat
942 tkr
▲ 4744,2 %
Tillgångar
3,8 mkr
▲ 198,1 %
Eget kapital
1,7 mkr
▲ 59,0 %
Soliditet
54,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
807 tkr
▲ 9,2 %
Totala skulder
1,6 mkr
▲ 787,6 %
Nyckeltal 20262024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 275 639 3 123 618 4 315 285 5 065 000 4 845 000
Övriga externa kostnader 1 475 461 910 067 1 315 075 - -
Personalkostnader 1 588 968 958 972 2 576 781 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 650 927 33 299 247 151 - -
Resultat e. fin. poster 1 627 728 29 775 248 713 629 000 445 000
Resultat före skatt 1 207 728 29 775 248 713 - -
Årets resultat 941 953 19 445 195 586 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 759 779 0 0 - -
Omsättningstillgångar 3 037 080 1 273 523 1 392 989 - -
Kassa & bank 807 104 739 330 689 135 - -
Summa tillgångar 3 796 859 1 273 523 1 392 989 - -
Eget kapital 1 729 935 1 087 983 1 068 538 - -
Långfristiga skulder 338 920 - - - -
Kortfristiga skulder 1 308 004 185 541 324 451 - -
Soliditet (%) 54,0 % 85,0 % 76,0 % 78,0 % 66,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Årets resultat blev en vinst på 942 tkr, en nettomarginal på 11,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 54,0 % vid årets slut, ned från 78,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,4 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
54,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,32
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
4 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför GJ:s Industrimålning Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-09-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Katrineholm

Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.

Alla företag i Katrineholm →