Aktivt företag
GK Östersund AB
Översikt
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 januari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Prästgatan 51
- Postnummer & ort
- 83134 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- GK Östersund ABReg 2017-01-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,8 mkr
▲ 22,3 %Årets resultat
304 tkr
▼ 10,3 %Tillgångar
3,8 mkr
▲ 6,6 %Eget kapital
965 tkr
▲ 0,4 %Soliditet
41,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
581 tkr
▲ 336,0 %Totala skulder
2,0 mkr
▼ 16,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 775 531 | 8 807 629 | 8 912 277 | 6 099 000 | 7 151 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 439 676 | 2 227 031 | 2 044 122 | - | - |
| Personalkostnader | 4 172 596 | 3 359 402 | 3 580 034 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 052 502 | 611 038 | 710 628 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 033 263 | 569 249 | 634 277 | −147 000 | −72 000 |
| Resultat före skatt | 403 263 | 429 249 | 634 277 | - | - |
| Årets resultat | 304 046 | 338 892 | 566 398 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 636 627 | 2 852 071 | 3 067 321 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 126 426 | 678 463 | 1 341 618 | - | - |
| Kassa & bank | 581 252 | 133 307 | 709 429 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 763 053 | 3 530 534 | 4 408 939 | - | - |
| Eget kapital | 964 998 | 960 952 | 822 061 | - | - |
| Långfristiga skulder | 597 834 | 457 778 | 1 177 778 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 430 221 | 1 971 804 | 2 409 100 | - | - |
| Soliditet (%) | 41,9 % | 30,4 % | 18,6 % | 6,0 % | 4,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 22,3 % jämfört med 2023, till 10,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 304 tkr, en nettomarginal på 2,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 41,9 % vid årets slut, upp från 6,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,79).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+22,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
31,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-12-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB