Aktivt företag

Glaver AB

AB Org.nr 5594121864
← Tillbaka

Översikt

Bedriva konsultation, rådgivning, affärsutveckling, projektledning, management, marknadsföring- och förmedlingstjänster inom klimat och energi samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
13 december 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
83139 ÖSTERSUND
Registrerat namn
Glaver ABReg 2023-01-10

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,7 mkr
▼ 12,3 %
Årets resultat
914 tkr
▼ 19,7 %
Tillgångar
2,8 mkr
▲ 29,1 %
Eget kapital
2,3 mkr
▲ 45,1 %
Soliditet
92,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,0 mkr
▲ 52,6 %
Totala skulder
128 tkr
▼ 40,9 %
Nyckeltal 202520242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 715 648 1 957 021 1 728 090
Övriga externa kostnader 185 749 234 018 170 940
Personalkostnader 393 457 296 528 179 555
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 1 136 442 1 426 475 1 377 595
Resultat e. fin. poster 1 153 298 1 435 665 1 377 597
Resultat före skatt 1 153 298 1 435 665 1 032 264
Årets resultat 913 574 1 137 921 818 851
Balansräkning
Anläggningstillgångar 500 000 500 000 0
Omsättningstillgångar 2 269 001 1 644 209 1 439 915
Kassa & bank 2 012 302 1 318 350 1 291 029
Summa tillgångar 2 769 001 2 144 209 1 439 915
Eget kapital 2 295 347 1 581 772 843 851
Långfristiga skulder - - -
Kortfristiga skulder 128 321 217 104 250 731
Soliditet (%) 92,8 % 86,6 % 77,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 12,3 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 914 tkr, en nettomarginal på 53,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 92,8 % vid årets slut, upp från 77,6 % (2023).
  • Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
66,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
53,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,8 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Glaver AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-10 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Östersund

Andra registrerade bolag med säte i Östersund.

Alla företag i Östersund →