Aktivt företag
GLB Nordica AB
Översikt
Bolaget ska bedriva utveckling och försäljning av innovativa produkter som tillför något nytt till marknaden inom områden som fritid och hemmet
- Registrerat
- 25 januari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47633 Detaljhandel med båtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Industrivägen 8
- Postnummer & ort
- 51831 SANDARED
- Registrerat namn
- GLB Nordica ABReg 2019-01-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▲ 21,5 %Årets resultat
244 tkr
▲ 2940,3 %Tillgångar
604 tkr
▲ 23,6 %Eget kapital
421 tkr
▲ 137,5 %Soliditet
69,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
328 tkr
▲ 356,4 %Totala skulder
184 tkr
▼ 41,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 809 496 | 1 489 284 | 1 372 417 | 900 000 | 758 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 153 331 | 1 131 249 | 901 832 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 305 885 | −15 442 | 71 183 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 306 531 | −14 883 | 70 928 | 163 000 | 217 000 |
| Resultat före skatt | 306 531 | 10 426 | 70 928 | - | - |
| Årets resultat | 243 531 | 8 010 | 56 637 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 604 162 | 488 837 | 463 759 | - | - |
| Kassa & bank | 328 241 | 71 918 | 291 619 | - | - |
| Summa tillgångar | 604 162 | 488 837 | 463 759 | - | - |
| Eget kapital | 420 606 | 177 075 | 169 065 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 183 556 | 311 762 | 269 385 | - | - |
| Soliditet (%) | 69,6 % | 36,2 % | 40,8 % | 66,6 % | 69,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 478 tkr (2020) till 1,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 244 tkr, en nettomarginal på 13,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 69,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med båtar (SNI 47633). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+24,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
57,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sandared
Andra registrerade bolag med säte i Sandared.
- 25 Studio ABAB
- 2H Tech ABAB
- 4.48 Förvaltning ABAB
- 7H Boende ABAB
- A Evert Holding ABAB
- A Wagiström ABAB
- Ace Equity ABAB
- Aktiebolaget Backabo ByggvarorAB