Aktivt företag
GMC Transport AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Företaget kommer att tillhandahålla vägtransporter och flyttjänster i Göteborg. Företaget kommer att transportera hemmöbler från butik till kundhem eller från ett hem till ett annat när folkbyter bostad.
- Registrerat
- 14 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 53202 Bud- och kurirverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- visättravagen 51 lgh 1103
- C/o
- Usman Shahid
- Postnummer & ort
- 14150 HUDDINGE
- Registrerat namn
- GMC Transport ABReg 2022-02-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
855 tkr
▼ 16,1 %Årets resultat
101 tkr
▼ 74,6 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 164,7 %Eget kapital
962 tkr
▲ 11,8 %Soliditet
74,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2 tkr
Totala skulder
335 tkr
▲ 190,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 855 147 | 1 019 379 | 268 266 |
| Övriga externa kostnader | 556 357 | 514 244 | 267 549 |
| Personalkostnader | 91 685 | 0 | 35 774 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 144 258 | 505 135 | −65 601 |
| Resultat e. fin. poster | 135 008 | 504 802 | −65 601 |
| Resultat före skatt | 135 008 | 504 802 | −65 601 |
| Årets resultat | 101 406 | 399 530 | −65 601 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 373 600 | 346 400 | 346 400 |
| Omsättningstillgångar | 923 443 | 143 693 | 127 540 |
| Kassa & bank | 2 220 | 0 | 16 145 |
| Summa tillgångar | 1 297 043 | 490 093 | 473 940 |
| Eget kapital | 961 871 | 860 466 | 460 936 |
| Långfristiga skulder | 62 450 | 1 479 | - |
| Kortfristiga skulder | 272 722 | −371 852 | 13 004 |
| Soliditet (%) | 74,2 % | 175,6 % | 97,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 16,1 % jämfört med 2023, till 855 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 101 tkr, en nettomarginal på 11,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 74,2 % vid årets slut, ned från 97,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, bud- och kurirverksamhet (SNI 53202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,1 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
10,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 0to99 Development Sweden ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB