Aktivt företag
GN Fastighetsutveckling AB
Översikt
Företaget ska bedriva bygg och anläggningsentreprenader samt fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 80250 GÄVLE
- Registrerat namn
- GN Fastighetsutveckling ABReg 2023-05-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
203 tkr
▲ 16,3 %Årets resultat
28 tkr
▼ 18,6 %Tillgångar
244 tkr
▲ 9,7 %Eget kapital
170 tkr
▲ 20,2 %Soliditet
80,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
217 tkr
▲ 3,0 %Totala skulder
41 tkr
▼ 14,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 202 502 | 174 096 | 186 299 |
| Övriga externa kostnader | 94 621 | 66 307 | 4 442 |
| Personalkostnader | 72 112 | 63 704 | 44 920 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 35 769 | 44 085 | 136 937 |
| Resultat e. fin. poster | 35 991 | 44 264 | 136 316 |
| Resultat före skatt | 35 991 | 44 264 | 102 316 |
| Årets resultat | 28 487 | 35 001 | 81 113 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 244 159 | 222 500 | 191 947 |
| Kassa & bank | 217 279 | 210 956 | 181 443 |
| Summa tillgångar | 244 159 | 222 500 | 191 947 |
| Eget kapital | 169 600 | 141 114 | 106 113 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 40 559 | 47 386 | 51 834 |
| Soliditet (%) | 80,5 % | 75,5 % | 69,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 16,3 % jämfört med 2024, till 203 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 28 tkr, en nettomarginal på 14,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 80,5 % vid årets slut, upp från 69,3 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 10 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+16,3 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
16,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 026 Bygg Holding ABAB
- 026600600 ABAB
- 143FEM spår service ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB