Aktivt företag

Go North Medical Derma AB

AB Org.nr 5592027113
← Tillbaka

Översikt

Nordic Laser Therapy distribuerar medicin teknisk utrustning samt förbrukningsartiklar för den kosmetiska branschen. Produkterna används till exempel av legitimerade inom dermatologi och kärlkirurgi samt hudkliniker.

Registrerat
16 april 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46460 Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Flöjelbergsgatan 3
Postnummer & ort
43135 MÖLNDAL
Registrerat namn
Go North Medical Derma ABReg 2019-12-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2022
Omsättning
12,8 mkr
▲ 103,5 %
Årets resultat
378 tkr
▲ 106,7 %
Tillgångar
6,9 mkr
▲ 93,8 %
Eget kapital
1,4 mkr
▲ 35,5 %
Soliditet
26,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
4,0 mkr
▲ 106,8 %
Totala skulder
5,0 mkr
▲ 120,1 %
Nyckeltal 2022202120202019
Resultaträkning
Nettoomsättning 12 775 522 6 277 252 4 692 487 4 352 027
Övriga externa kostnader 2 348 275 1 067 919 1 381 484 229 618
Personalkostnader 772 210 138 241 411 035 173 755
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 767 113 315 252 109 831 460 753
Resultat e. fin. poster 760 110 313 795 109 389 460 506
Resultat före skatt 530 110 233 795 79 389 345 380
Årets resultat 378 194 182 957 60 115 271 469
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 248 790 497 579 0
Omsättningstillgångar 6 936 419 3 330 254 2 405 063 1 382 746
Kassa & bank 3 962 010 1 916 022 110 617 1 054 063
Summa tillgångar 6 936 419 3 579 044 2 902 642 1 382 746
Eget kapital 1 442 734 1 064 540 881 584 821 469
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 5 038 559 2 289 378 1 875 932 446 151
Soliditet (%) 26,0 % 34,7 % 34,3 % 66,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2022
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 4,4 mkr (2019) till 12,8 mkr (2022).
  • Årets resultat blev en vinst på 378 tkr, en nettomarginal på 3,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Soliditeten var 26,0 % vid årets slut, ned från 66,0 % (2019).
Rörelsemarginal
6,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+103,5 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
+43,2 % per år
2019 till 2022
Avkastning på eget kapital
26,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
12,8 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Go North Medical Derma AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-29 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Mölndal

Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.

Alla företag i Mölndal →