Aktivt företag
Goccia AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Eventverksamhet inom mat och dryck. Utbildning inom mat och dryck. Temaresor inom mat och dryck. Import av mat och dryckesprodukter samt försäljning.
- Registrerat
- 1 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46340 Partihandel med drycker
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 79110 Resebyråverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Drottninggatan 25
- Postnummer & ort
- 44130 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Goccia ABReg 2022-11-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,8 mkr
▲ 84,0 %Årets resultat
-160 tkr
▼ 43,3 %Tillgångar
797 tkr
▼ 4,5 %Eget kapital
-126 tkr
▼ 477,4 %Soliditet
-15,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
141 tkr
▲ 74,4 %Totala skulder
924 tkr
▲ 15,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 811 123 | 2 071 514 |
| Övriga externa kostnader | 614 381 | 468 203 |
| Personalkostnader | 1 381 162 | 600 135 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −129 864 | −104 943 |
| Resultat e. fin. poster | −159 853 | −111 516 |
| Resultat före skatt | −159 853 | −111 516 |
| Årets resultat | −159 853 | −111 516 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 334 316 | 374 794 |
| Omsättningstillgångar | 463 127 | 459 821 |
| Kassa & bank | 141 386 | 81 062 |
| Summa tillgångar | 797 443 | 834 615 |
| Eget kapital | −126 369 | 33 484 |
| Långfristiga skulder | 107 881 | 197 662 |
| Kortfristiga skulder | 815 931 | 603 469 |
| Soliditet (%) | -15,8 % | 4,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 160 tkr, en nettomarginal på −4,2 %.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−126 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,57).
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med drycker (SNI 46340). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−3,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−4,2 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
0,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
953 tkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 24-sju Herrljunga ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB