Aktivt företag
Golfbunkers AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Golfstudio med uthyrning av golfsimulatorer till privatpersoner och företag. Golfresor och golfevents för företag.
- Registrerat
- 3 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93112 Drift av golfbanor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lillströmsuddsvägen 19
- C/o
- C/o Palmstierna
- Postnummer & ort
- 13960 VÄRMDÖ
- Registrerat namn
- Golfbunkers ABReg 2020-02-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,6 mkr
▲ 18,6 %Årets resultat
614 tkr
▼ 31,2 %Tillgångar
1,7 mkr
▲ 9,1 %Eget kapital
1,0 mkr
▼ 8,1 %Soliditet
60,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
699 tkr
▲ 119,3 %Totala skulder
677 tkr
▲ 52,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 629 137 | 3 058 925 | 2 276 926 | 2 029 366 | 1 975 578 |
| Övriga externa kostnader | 1 709 162 | 1 501 716 | 1 299 558 | 982 187 | 810 106 |
| Personalkostnader | 659 613 | - | 0 | 104 506 | 673 068 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 783 214 | 1 132 809 | 521 481 | 598 199 | 137 397 |
| Resultat e. fin. poster | 778 811 | 1 131 878 | 519 829 | 596 191 | 134 509 |
| Resultat före skatt | 778 811 | 1 131 878 | 519 829 | 596 191 | 134 509 |
| Årets resultat | 614 378 | 892 840 | 410 909 | 572 059 | 134 509 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 568 412 | 688 828 | 738 174 | 784 301 | 927 156 |
| Omsättningstillgångar | 1 136 862 | 874 116 | 671 989 | 680 026 | 531 774 |
| Kassa & bank | 699 235 | 318 876 | 263 722 | 318 222 | 300 972 |
| Summa tillgångar | 1 705 273 | 1 562 944 | 1 410 163 | 1 464 327 | 1 458 930 |
| Eget kapital | 1 028 456 | 1 119 078 | 1 176 238 | 765 329 | 193 270 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 676 818 | 443 866 | 233 925 | 698 998 | 1 265 660 |
| Soliditet (%) | 60,3 % | 71,6 % | 83,4 % | 52,3 % | 13,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 2,0 mkr (2021) till 3,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 614 tkr, en nettomarginal på 16,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 60,3 % vid årets slut, upp från 52,3 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av golfbanor (SNI 93112). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+18,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
59,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Värmdö
Andra registrerade bolag med säte i Värmdö.
- 1 Saint Avenue ABAB
- 1905 i Gustavsberg ABAB
- 1939munken ABAB
- 2 Fiskars fond ABAB
- 2box ABAB
- 4:4 Enterprise ABAB
- 4R-Solutions ABAB
- 500feet Sweden ABAB