Aktivt företag
Good Enough AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska bedriva reklam, media och kommunikation samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Linnegatan 56
- Postnummer & ort
- 11454 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Good Enough ABReg 2017-04-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,8 mkr
▼ 16,0 %Årets resultat
630 tkr
▼ 43,7 %Tillgångar
4,3 mkr
▼ 15,8 %Eget kapital
3,5 mkr
▼ 7,2 %Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
2,9 mkr
▲ 61,0 %Totala skulder
803 tkr
▼ 39,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 765 012 | 10 429 555 | 14 976 988 | 6 455 000 | 10 550 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 209 815 | 1 241 311 | 1 231 389 | - | - |
| Personalkostnader | 2 917 661 | 2 890 216 | 2 720 117 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 792 955 | 1 360 344 | 3 035 169 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 813 994 | 1 425 060 | 3 035 912 | −855 000 | 554 000 |
| Resultat före skatt | 813 994 | 1 425 060 | 3 035 912 | - | - |
| Årets resultat | 629 828 | 1 118 928 | 2 530 827 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 50 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 215 584 | 5 016 523 | 7 032 674 | - | - |
| Kassa & bank | 2 926 565 | 1 817 926 | 3 678 312 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 265 584 | 5 066 523 | 7 082 674 | - | - |
| Eget kapital | 3 462 521 | 3 732 693 | 4 913 765 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 803 063 | 1 333 830 | 2 168 909 | - | - |
| Soliditet (%) | 81,0 % | 74,0 % | 69,0 % | 53,0 % | 41,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 15,0 mkr (2023) till 8,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 630 tkr, en nettomarginal på 7,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 81,0 % vid årets slut, upp från 53,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB