Aktivt företag
Gossip and bubbels Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Oskarstorget 16C
- Postnummer & ort
- 70214 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Gossip and bubbels AktiebolagReg 2022-11-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,3 mkr
▲ 31,6 %Årets resultat
170 tkr
▲ 774,8 %Tillgångar
2,2 mkr
▼ 26,7 %Eget kapital
330 tkr
▲ 105,7 %Soliditet
15,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
299 tkr
▼ 65,8 %Totala skulder
1,8 mkr
▼ 34,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 262 826 | 3 240 307 | 0 | 0 | 266 593 |
| Övriga externa kostnader | 812 567 | 890 731 | 138 243 | 7 675 | 130 668 |
| Personalkostnader | 908 006 | 1 486 575 | 0 | 0 | 142 691 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 158 551 | −272 188 | −140 164 | −7 675 | 93 401 |
| Resultat e. fin. poster | 1 174 165 | −376 432 | −140 093 | −7 675 | 93 386 |
| Resultat före skatt | 214 165 | 23 568 | −140 093 | −7 675 | 93 386 |
| Årets resultat | 169 624 | 19 389 | −140 093 | −7 675 | 93 386 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 700 244 | 1 922 149 | 1 126 173 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 477 781 | 1 049 341 | 1 109 011 | 182 883 | 207 558 |
| Kassa & bank | 299 338 | 874 337 | 719 979 | 168 790 | 193 340 |
| Summa tillgångar | 2 178 025 | 2 971 490 | 2 235 184 | 182 883 | 207 558 |
| Eget kapital | 330 121 | 160 497 | 41 109 | 181 202 | 188 877 |
| Långfristiga skulder | 1 567 341 | 2 500 000 | 2 000 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 280 563 | 310 993 | 194 075 | 1 681 | 18 681 |
| Soliditet (%) | 15,2 % | - | 1,8 % | 99,1 % | 91,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 31,6 % jämfört med 2024, till 4,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 170 tkr, en nettomarginal på 4,0 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 15,2 % vid årets slut, ned från 99,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+31,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
51,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-09-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 -Vent ABAB
- 019 Konsult ABAB
- 019 Lotsen HandelsbolagHB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB