Aktivt företag

Göstas Spår & Service AB

AB Org.nr 5594338344
← Tillbaka

Översikt

infrastruktur (järnväg anläggning), verkstadsindustri (metall) Inom järnvägs branschen så kommer jag hålla på med byte av spårkomponenter samt nybygge av järnväg. Även mark jobb som är intilliggande spår som som kabelränna, brunnar, fundament till kontaktledning inom spå området med handhållna maskiner. Verkstadsindustri branschen är inriktad på att serva maskiner och maskindelar på industrier med handhållna maskiner.

Registrerat
11 maj 2023
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
Bransch (SNI)
SNI 42120 Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Hillevallsvägen 62
Postnummer & ort
80649 GÄVLE
Registrerat namn
Göstas Spår & Service ABReg 2023-05-11

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
11,4 mkr
▲ 246,6 %
Årets resultat
1,5 mkr
▲ 92,3 %
Tillgångar
5,8 mkr
▲ 313,9 %
Eget kapital
2,6 mkr
▲ 137,3 %
Soliditet
45,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 444,9 %
Totala skulder
3,1 mkr
▲ 991,6 %
Nyckeltal 202520242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 11 354 928 3 276 297 1 396 503
Övriga externa kostnader 2 298 257 929 312 617 864
Personalkostnader 2 214 451 862 178 17 267
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 1 958 462 998 525 372 116
Resultat e. fin. poster 1 915 803 998 890 367 294
Resultat före skatt 1 915 803 998 890 367 294
Årets resultat 1 519 575 790 094 291 337
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 108 198 243 591 32 000
Omsättningstillgångar 4 664 452 1 151 100 490 311
Kassa & bank 1 787 622 328 094 43 484
Summa tillgångar 5 772 650 1 394 691 522 311
Eget kapital 2 626 006 1 106 431 316 337
Långfristiga skulder 550 515 −20 263 118 790
Kortfristiga skulder 2 596 129 308 523 87 184
Soliditet (%) 45,5 % 79,3 % 60,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 246,6 % jämfört med 2024, till 11,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 13,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 45,5 % vid årets slut, ned från 60,6 % (2023).
  • Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+246,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
57,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Göstas Spår & Service AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-08-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-10-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-10-08 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Gävle

Andra registrerade bolag med säte i Gävle.

Alla företag i Gävle →