Aktivt företag
Got & Son Bygg AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsentreprenader, inrednings- rådgivning samt inredningsarbeten.
- Registrerat
- 26 augusti 2011
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- skolvägen 24B
- Postnummer & ort
- 18430 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Got & Son Bygg ABReg 2019-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,7 mkr
▲ 51,8 %Årets resultat
88 tkr
▲ 549,4 %Tillgångar
214 tkr
▼ 18,2 %Eget kapital
135 tkr
▲ 12,2 %Soliditet
62,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
56 tkr
▲ 342,6 %Totala skulder
79 tkr
▼ 43,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 669 504 | 1 099 935 | 1 095 777 | 153 883 | −1 |
| Övriga externa kostnader | 327 259 | 300 151 | 336 066 | - | - |
| Personalkostnader | 494 726 | 640 765 | 515 974 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 125 922 | 36 818 | 36 408 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 114 539 | 23 801 | 24 718 | 46 601 | −21 375 |
| Resultat före skatt | 114 539 | 23 801 | 24 718 | - | - |
| Årets resultat | 88 136 | 13 572 | 17 735 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 36 423 | 36 428 | 45 514 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 177 929 | 225 459 | 195 125 | - | - |
| Kassa & bank | 55 874 | 12 625 | 13 942 | - | - |
| Summa tillgångar | 214 352 | 261 887 | 240 639 | - | - |
| Eget kapital | 134 896 | 120 260 | 106 688 | - | - |
| Långfristiga skulder | 44 696 | 99 862 | 97 795 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 34 760 | 41 765 | 36 156 | - | - |
| Soliditet (%) | 62,9 % | 45,9 % | 44,3 % | 51,2 % | 59,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 154 tkr (2023) till 1,7 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 88 tkr, en nettomarginal på 5,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 62,9 % vid årets slut, upp från 51,2 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+51,8 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+121,4 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
65,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-10-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-07-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB