Aktivt företag
Gothia Reklamfoto Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget skall bedriva fotorörelse samt äga och förvalta aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 november 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Muhlsväg 4
- Postnummer & ort
- 50431 BORÅS
- Registrerat namn
- Gothia Reklamfoto AktiebolagReg 1990-10-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
11,1 mkr
▲ 4,8 %Årets resultat
1,3 mkr
▼ 18,7 %Tillgångar
6,6 mkr
▲ 20,4 %Eget kapital
3,1 mkr
▲ 20,4 %Soliditet
57,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Totala skulder
2,7 mkr
▲ 2,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 116 262 | 10 606 509 | 9 537 295 | 10 240 454 | 7 937 040 |
| Övriga externa kostnader | 3 043 643 | 2 798 641 | 2 861 299 | 3 462 880 | 2 538 475 |
| Personalkostnader | 6 019 609 | 5 968 286 | 5 673 099 | 6 532 434 | 6 051 376 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 143 986 | 2 071 968 | 1 008 397 | 352 204 | 75 690 |
| Resultat e. fin. poster | 2 137 219 | 2 063 461 | 991 010 | 344 344 | 76 531 |
| Resultat före skatt | 1 608 979 | 1 977 740 | 81 533 | 199 344 | 76 531 |
| Årets resultat | 1 271 980 | 1 564 236 | 64 782 | 167 621 | 63 796 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 231 521 | 242 208 | 405 835 | 599 170 | 798 936 |
| Omsättningstillgångar | 6 392 597 | 5 258 337 | 3 936 607 | 3 501 524 | 2 856 954 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 6 624 118 | 5 500 545 | 4 342 442 | 4 100 694 | 3 655 890 |
| Eget kapital | 3 083 170 | 2 561 190 | 996 954 | 932 172 | 764 551 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 697 510 | 2 624 157 | 2 999 952 | 2 982 118 | 2 788 351 |
| Soliditet (%) | 57,0 % | 51,0 % | 29,0 % | 26,0 % | 21,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 9,5 mkr (2023) till 11,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 11,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 57,0 % vid årets slut, upp från 26,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, fotoverksamhet (SNI 74200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
41,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-09-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-06-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB