Aktivt företag
GPA elinstallationer AB
Översikt
Kommer att jobba som serviceelektriker och ha mindre elentreprenader.
- Registrerat
- 9 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- GPA elinstallationer ABReg 2021-04-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,7 mkr
▼ 6,8 %Årets resultat
239 tkr
▲ 4,0 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 4,4 %Eget kapital
974 tkr
▲ 10,0 %Soliditet
82,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
851 tkr
▲ 20,6 %Totala skulder
211 tkr
▼ 14,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 661 498 | 2 856 219 | 2 488 843 | 1 678 035 | 1 224 223 |
| Övriga externa kostnader | 367 855 | 392 196 | 342 929 | - | - |
| Personalkostnader | 704 757 | 682 912 | 606 038 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 299 195 | 277 315 | 466 565 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 306 016 | 290 757 | 471 077 | 287 026 | 386 698 |
| Resultat före skatt | 306 016 | 290 757 | 471 077 | - | - |
| Årets resultat | 238 834 | 229 604 | 371 565 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 280 093 | 1 225 564 | 1 185 085 | - | - |
| Kassa & bank | 851 485 | 705 951 | 874 640 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 280 093 | 1 225 564 | 1 185 085 | - | - |
| Eget kapital | 974 265 | 885 431 | 755 827 | - | - |
| Långfristiga skulder | 9 761 | 9 761 | 9 761 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 201 067 | 235 372 | 324 497 | - | - |
| Soliditet (%) | 82,0 % | 78,4 % | 70,1 % | 74,9 % | 53,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 6,8 % jämfört med 2024, till 2,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 239 tkr, en nettomarginal på 9,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 82,0 % vid årets slut, upp från 74,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
24,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB