Aktivt företag

Grandin Motorsport AB

AB Org.nr 5565109385
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva verksamhet genom aktivt deltagande inom all slags motorsport via utveckling och deltagande, ävensom köp och försäljning av bilar, båtar, snö- skotrar samt äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
24 mars 1995
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Hammarvägen 39
Postnummer & ort
94336 ÖJEBYN
Registrerat namn
Grandin Motorsport ABReg 2003-07-23

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
4,2 mkr
▲ 3,2 %
Årets resultat
612 tkr
▼ 7,7 %
Tillgångar
16,9 mkr
▼ 4,3 %
Eget kapital
6,7 mkr
▲ 10,1 %
Soliditet
48,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
553 tkr
▲ 15,3 %
Totala skulder
8,3 mkr
▼ 13,4 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 4 168 400 4 040 014 3 947 000 3 343 000
Övriga externa kostnader 2 014 479 1 520 752 - -
Personalkostnader - - - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 877 872 1 213 164 - -
Resultat e. fin. poster 690 976 998 625 797 000 903 000
Resultat före skatt 790 871 870 625 - -
Årets resultat 611 588 662 769 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 15 931 370 16 800 460 - -
Omsättningstillgångar 1 004 440 903 777 - -
Kassa & bank 553 151 479 577 - -
Summa tillgångar 16 935 810 17 704 237 - -
Eget kapital 6 653 203 6 041 616 - -
Långfristiga skulder 7 601 788 9 080 377 - -
Kortfristiga skulder 677 714 479 244 - -
Soliditet (%) 48,7 % 43,7 % 39,3 % 31,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 3,3 mkr (2022) till 4,2 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 612 tkr, en nettomarginal på 14,7 %.
  • Soliditeten var 48,7 % vid årets slut, upp från 31,6 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
9,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Grandin Motorsport AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

1 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-19 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Öjebyn

Andra registrerade bolag med säte i Öjebyn.

Alla företag i Öjebyn →