Aktivt företag
GREEN ATELIER STOCKHOLM AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom trädgårdsområdet.
- Registrerat
- 15 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Älgstigen 5
- Postnummer & ort
- 18643 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- GREEN ATELIER STOCKHOLM ABReg 2019-10-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,0 mkr
▼ 1,3 %Årets resultat
162 tkr
▲ 45,5 %Tillgångar
5,7 mkr
▼ 4,2 %Eget kapital
4,1 mkr
▲ 4,1 %Soliditet
72,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
21
Medelantal
Kassa & bank
4,5 mkr
▼ 4,1 %Totala skulder
1,6 mkr
▼ 20,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 041 639 | 12 198 293 | 12 145 238 | 11 847 763 | 11 467 473 |
| Övriga externa kostnader | 3 066 892 | 1 922 028 | 1 156 017 | 902 974 | 986 424 |
| Personalkostnader | 8 664 635 | 10 033 222 | 9 231 997 | 8 877 907 | 7 661 082 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 203 112 | 142 177 | 816 091 | 1 021 833 | 1 203 606 |
| Resultat e. fin. poster | 206 937 | 146 511 | 815 991 | 1 021 067 | 1 203 606 |
| Resultat före skatt | 206 937 | 146 511 | 815 991 | 1 021 067 | 1 203 606 |
| Årets resultat | 162 444 | 111 617 | 644 954 | 810 008 | 954 447 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 42 000 | 54 218 | 115 016 | 125 966 | 214 840 |
| Omsättningstillgångar | 5 694 520 | 5 936 292 | 5 775 599 | 5 022 088 | 4 261 026 |
| Kassa & bank | 4 516 191 | 4 710 607 | 4 705 577 | 4 516 334 | 3 419 342 |
| Summa tillgångar | 5 736 520 | 5 990 510 | 5 890 615 | 5 148 054 | 4 475 866 |
| Eget kapital | 4 130 197 | 3 967 753 | 4 060 461 | 3 610 757 | 3 171 355 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 606 323 | 2 022 757 | 1 830 154 | 1 537 296 | 1 304 511 |
| Soliditet (%) | 72,0 % | 66,2 % | 68,9 % | 70,1 % | 70,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 1,3 % jämfört med 2024, till 12,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 162 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 72,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−1,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+1,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
573 tkr
21 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2A Bygg ABAB
- 3 Konsulter Lindstedt ABAB