Aktivt företag
Green Fries Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Företaget bedriver förädling och försäljning av potatis av olika slag. T ex dippsåser och salter. Handeln sker i huvudsak via food truck.
- Registrerat
- 19 juli 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kärråkra 971
- Postnummer & ort
- 28150 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Green Fries Sweden ABReg 2017-07-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,2 mkr
▼ 36,1 %Årets resultat
2 tkr
▲ 100,2 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 5,4 %Eget kapital
88 tkr
▲ 1,8 %Soliditet
28,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
16 tkr
▼ 21,9 %Totala skulder
841 tkr
▼ 24,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 165 262 | 3 389 898 | 2 857 871 | 1 919 693 | 1 549 408 |
| Övriga externa kostnader | 929 738 | 1 336 690 | 1 414 584 | - | - |
| Personalkostnader | 353 680 | 454 894 | 503 700 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 383 341 | −623 784 | −13 802 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 341 537 | −705 554 | −56 092 | −67 125 | −448 016 |
| Resultat före skatt | 1 537 | −705 554 | −56 092 | - | - |
| Årets resultat | 1 537 | −705 554 | −56 092 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 430 101 | 547 881 | 665 661 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 839 806 | 656 717 | 1 571 295 | - | - |
| Kassa & bank | 15 927 | 20 386 | 9 354 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 269 907 | 1 204 598 | 2 236 956 | - | - |
| Eget kapital | 88 499 | 86 962 | 342 516 | - | - |
| Långfristiga skulder | 501 117 | 800 709 | 1 316 093 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 340 291 | 316 927 | 578 347 | - | - |
| Soliditet (%) | 28,2 % | 7,2 % | 15,3 % | 19,0 % | 25,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 36,1 % jämfört med 2023, till 2,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 28,2 % vid årets slut, upp från 19,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,7 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
2,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 2 J Fastigheter ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4max ABAB
- A mek och rep ABAB