Aktivt företag

Grelsson Construction AB

AB Org.nr 5591294136
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom kraftindustri, och kraftproduktion och därmed förenlig verksamhet. Mindre utförandeentreprenader inom elområdet och snickeriverksamhet. Äga och förvalta fast och lös egendom.

Registrerat
17 oktober 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Bransch (SNI)
SNI 43210 Elinstallationer
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Täppgränd 6
Postnummer & ort
77571 KRYLBO
Registrerat namn
Grelsson Construction ABReg 2017-10-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
304 tkr
▲ 1,5 %
Årets resultat
168 tkr
▼ 5,4 %
Tillgångar
1,9 mkr
▼ 1,3 %
Eget kapital
1,9 mkr
▼ 1,7 %
Soliditet
99,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
97 tkr
▲ 56,5 %
Totala skulder
18 tkr
▲ 89,3 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 303 930 299 394 517 965 516 000 410 000
Övriga externa kostnader 82 735 56 465 79 846 - -
Personalkostnader 8 819 12 637 14 508 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 210 046 223 682 417 001 - -
Resultat e. fin. poster 210 221 223 676 417 259 415 000 314 000
Resultat före skatt 212 551 223 676 419 143 - -
Årets resultat 167 602 177 151 332 753 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 2 330 8 940 - -
Omsättningstillgångar 1 913 705 1 937 520 2 010 413 - -
Kassa & bank 97 416 62 251 252 489 - -
Summa tillgångar 1 913 705 1 939 850 2 019 353 - -
Eget kapital 1 895 512 1 927 910 1 950 759 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 18 193 9 610 66 264 - -
Soliditet (%) 99,0 % 99,5 % 96,7 % 95,5 % 97,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 1,5 % jämfört med 2024, till 304 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 168 tkr, en nettomarginal på 55,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 99,0 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
69,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
55,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−7,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
8,8 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
304 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Grelsson Construction AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-01-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-01-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-01-13 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Krylbo

Andra registrerade bolag med säte i Krylbo.

Alla företag i Krylbo →