Aktivt företag
Grevedämmets Finans Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva uthyrning av lokaler samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 maj 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lunnagårdsgatan 31
- Postnummer & ort
- 43190 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- Grevedämmets Finans AktiebolagReg 1994-05-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,1 mkr
▲ 32,1 %Årets resultat
883 tkr
▲ 96,6 %Tillgångar
3,4 mkr
▲ 25,8 %Eget kapital
2,7 mkr
▲ 33,2 %Soliditet
80,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,0 mkr
▲ 11,5 %Totala skulder
660 tkr
▲ 2,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 092 612 | 1 584 338 | 1 495 482 | 1 135 122 | 1 563 053 |
| Övriga externa kostnader | 813 728 | 766 130 | 683 320 | - | - |
| Personalkostnader | 145 842 | 208 471 | 147 837 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 121 871 | 598 566 | 631 423 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 127 504 | 618 546 | 650 041 | 448 685 | 386 432 |
| Resultat före skatt | 1 118 504 | 573 546 | 590 041 | - | - |
| Årets resultat | 883 456 | 449 368 | 464 501 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 810 436 | 821 607 | 832 778 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 556 591 | 1 854 487 | 2 048 658 | - | - |
| Kassa & bank | 1 970 016 | 1 767 173 | 1 522 972 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 367 027 | 2 676 094 | 2 881 436 | - | - |
| Eget kapital | 2 707 388 | 2 031 932 | 1 786 564 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 659 639 | 644 162 | 1 094 872 | - | - |
| Soliditet (%) | 80,4 % | 75,9 % | 62,0 % | 65,6 % | 69,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,1 mkr (2022) till 2,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 883 tkr, en nettomarginal på 42,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 80,4 % vid årets slut, upp från 65,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
53,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
42,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
32,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 2 Always Making ABAB
- 22:22 Invest ABAB