Aktivt företag
Grisfjärden Förvaltning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Uthyrning båtplatser och drift fiskehamn med båthus samt uthyrning bostadshus. Byggnationer och byggservice.
- Registrerat
- 3 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 03120 Sötvattensfiske
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 01700 Jakt och stödverksamhet i anslutning härtill
- Bransch (SNI)
- SNI 68209 Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
- Bransch (SNI)
- SNI 82300 Arrangemang av kongresser och mässor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Nybynäsvägen 21c
- C/o
- c/o Peter Vidlund
- Postnummer & ort
- 72597 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Grisfjärden Förvaltning ABReg 2020-03-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,4 mkr
▲ 5,1 %Årets resultat
745 tkr
▲ 2,4 %Tillgångar
6,1 mkr
▲ 147,5 %Eget kapital
1,9 mkr
▲ 62,9 %Soliditet
40,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 40,6 %Totala skulder
3,5 mkr
▲ 259,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 408 412 | 5 147 191 | 4 120 825 | 316 783 | 192 713 |
| Övriga externa kostnader | 1 312 066 | 1 153 994 | 996 144 | 390 266 | 172 997 |
| Personalkostnader | 2 080 772 | 1 903 788 | 1 081 191 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 304 041 | 1 017 574 | 762 096 | −5 177 | −1 831 |
| Resultat e. fin. poster | 1 300 422 | 1 032 044 | 746 522 | −5 177 | −1 831 |
| Resultat före skatt | 944 939 | 919 594 | 559 250 | −5 177 | −1 831 |
| Årets resultat | 745 482 | 728 056 | 443 518 | −5 177 | −1 831 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 154 445 | 652 683 | 385 585 | 356 358 | 104 669 |
| Omsättningstillgångar | 4 921 300 | 1 802 475 | 1 515 926 | 279 244 | 126 251 |
| Kassa & bank | 1 500 398 | 1 067 109 | 1 250 149 | 173 875 | 83 608 |
| Summa tillgångar | 6 075 745 | 2 455 158 | 1 901 511 | 635 602 | 230 920 |
| Eget kapital | 1 931 052 | 1 185 570 | 457 514 | 13 996 | 19 173 |
| Långfristiga skulder | 260 000 | 260 000 | 260 000 | 260 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 229 488 | 709 866 | 996 725 | 361 606 | 211 747 |
| Soliditet (%) | 40,0 % | 58,0 % | 31,9 % | 2,2 % | 8,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 193 tkr (2021) till 5,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 745 tkr, en nettomarginal på 13,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 40,0 % vid årets slut, upp från 2,2 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, sötvattensfiske (SNI 03120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+130,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
38,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB