Aktivt företag
Grusman Aktiebolag
Översikt
Bolaget jobbar med godstransport för tung trafik, väg och mark underhåll samt förenliga verksamhet.
- Registrerat
- 30 augusti 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46831 Partihandel med virke och andra byggmaterial
- Bransch (SNI)
- SNI 23709 Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- NIALS VÄG 22
- Postnummer & ort
- 14132 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Grusman AktiebolagReg 2017-08-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
651 tkr
▼ 28,8 %Årets resultat
71 tkr
▼ 34,2 %Tillgångar
584 tkr
▼ 13,7 %Eget kapital
389 tkr
▲ 22,4 %Soliditet
66,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
362 tkr
▲ 40,4 %Totala skulder
195 tkr
▼ 45,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 650 719 | 914 348 | 1 388 087 | 1 931 630 | 2 191 432 |
| Övriga externa kostnader | 903 209 | 444 844 | 610 873 | - | - |
| Personalkostnader | 52 568 | 66 669 | 237 869 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 89 132 | 138 167 | 91 644 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 89 121 | 138 867 | 91 154 | 98 191 | 120 834 |
| Resultat före skatt | 89 121 | 138 867 | 91 154 | - | - |
| Årets resultat | 71 244 | 108 317 | 71 101 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 80 682 | 374 965 | 569 163 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 503 342 | 302 089 | 495 187 | - | - |
| Kassa & bank | 362 310 | 258 014 | 93 065 | - | - |
| Summa tillgångar | 584 024 | 677 054 | 1 064 350 | - | - |
| Eget kapital | 388 628 | 317 384 | 309 067 | - | - |
| Långfristiga skulder | 60 864 | 288 540 | 683 610 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 134 532 | 71 130 | 71 673 | - | - |
| Soliditet (%) | 66,5 % | 46,9 % | 29,0 % | 15,3 % | 28,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 2,2 mkr (2021) till 651 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 71 tkr, en nettomarginal på 10,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 66,5 % vid årets slut, upp från 15,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−26,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,74
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB
- 11 meter ABAB