Aktivt företag
GSP golf AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Datorprogram och elektronikutveckling för virtuell sport och träningshjälpmedel med primär fokus på golf och sekundär fokus på andra bollsporter.
- Registrerat
- 11 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58210 Utgivning av datorspel
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östra tallbackevägen 53
- C/o
- Davor Bogavac
- Postnummer & ort
- 43933 ONSALA
- Registrerat namn
- GSP golf ABReg 2021-10-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
43,7 mkr
▲ 54,5 %Årets resultat
34,1 mkr
▲ 77,8 %Tillgångar
72,6 mkr
▲ 121,1 %Eget kapital
61,9 mkr
▲ 120,1 %Soliditet
85,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
38,4 mkr
▲ 115,2 %Totala skulder
10,6 mkr
▲ 126,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 43 678 312 | 28 277 619 | 12 809 810 |
| Övriga externa kostnader | 2 083 626 | 3 015 028 | 492 934 |
| Personalkostnader | 858 957 | 834 989 | 5 009 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 41 359 349 | 23 654 890 | 11 685 543 |
| Resultat e. fin. poster | 43 005 844 | 24 170 191 | 11 706 266 |
| Resultat före skatt | 43 005 844 | 24 170 191 | 11 706 266 |
| Årets resultat | 34 137 497 | 19 195 378 | 9 294 359 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 22 666 447 | 9 028 700 | 232 800 |
| Omsättningstillgångar | 49 885 847 | 23 792 790 | 11 158 426 |
| Kassa & bank | 38 381 631 | 17 833 506 | 9 941 825 |
| Summa tillgångar | 72 552 294 | 32 821 490 | 11 391 226 |
| Eget kapital | 61 921 433 | 28 131 937 | 9 319 359 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 630 861 | 4 689 553 | 2 071 867 |
| Soliditet (%) | 85,3 % | 85,7 % | 81,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 54,5 % jämfört med 2023, till 43,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 34,1 mkr, en nettomarginal på 78,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,3 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av datorspel (SNI 58210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
94,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
78,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+54,5 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
55,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
43,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Onsala
Andra registrerade bolag med säte i Onsala.
- 25K Holding ABAB
- 29R Holding ABAB
- 2M Rekond ABAB
- 3-Verket Entreprenad ABAB
- 31 Hz Music ABAB
- 314159 ABAB
- 360 LEARNING ABAB
- 4a49 Consulting ABAB