Aktivt företag
GTAT Tobacco AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska bedriva försäljning av tobaksvaror i detaljhandeln samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46350 Partihandel med tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tegnérgatan 7
- C/o
- c/o Guns Tobak
- Postnummer & ort
- 11140 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- GTAT Tobacco ABReg 2013-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
18,5 mkr
▼ 13,1 %Årets resultat
-1,4 mkr
▼ 259,6 %Tillgångar
7,1 mkr
▼ 26,6 %Eget kapital
2,8 mkr
▼ 50,9 %Soliditet
39,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
248 tkr
▼ 85,2 %Totala skulder
4,3 mkr
▲ 8,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 18 500 991 | 21 289 706 | 5 808 000 | 27 548 000 |
| Övriga externa kostnader | 281 487 | 186 124 | - | - |
| Personalkostnader | 1 618 744 | 1 702 638 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 693 609 | −1 279 135 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −868 901 | 1 079 444 | −198 000 | −30 000 |
| Resultat före skatt | −1 355 901 | 849 444 | - | - |
| Årets resultat | −1 355 901 | 849 444 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 687 863 | 3 440 980 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 454 452 | 6 286 858 | - | - |
| Kassa & bank | 247 514 | 1 667 552 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 142 315 | 9 727 838 | - | - |
| Eget kapital | 2 812 846 | 5 728 746 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 329 469 | 3 999 092 | - | - |
| Soliditet (%) | 39,0 % | 59,0 % | 88,0 % | 28,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 13,1 % jämfört med 2023, till 18,5 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 1,4 mkr, en nettomarginal på −7,3 %.
- Soliditeten var 39,0 % vid årets slut, upp från 28,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med tobak (SNI 46350). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−9,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−12,4 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−48,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
9,3 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB