Aktivt företag
Guldgurkan AB
Översikt
Aktiebolaget ska tillhandahålla konsulttjänster inom sökmedia och digital marknadsföring, erbjuda tjänster inom biljard, bedriva tävlingsverksamhet inom biljard samt äga och förvalta travhästar, fastigheter och värdepapper, och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fatburs Kvarngata 7 (lgh 1201)
- C/o
- C/o Sjöberg
- Postnummer & ort
- 11864 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Guldgurkan ABReg 2018-06-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,4 mkr
▲ 12,7 %Årets resultat
1,1 mkr
▼ 4,4 %Tillgångar
2,6 mkr
▲ 30,2 %Eget kapital
2,4 mkr
▲ 33,2 %Soliditet
93,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
39 tkr
▼ 96,1 %Totala skulder
159 tkr
▼ 3,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 362 483 | 1 209 363 | 1 200 000 | 1 202 000 | 1 200 000 |
| Övriga externa kostnader | 215 936 | 245 149 | - | - | - |
| Personalkostnader | 996 246 | 893 409 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 111 268 | 42 090 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 111 094 | 1 147 304 | 699 000 | 744 000 | 695 000 |
| Resultat före skatt | 1 111 094 | 1 147 304 | - | - | - |
| Årets resultat | 1 085 940 | 1 135 818 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 161 243 | 852 989 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 426 884 | 1 135 493 | - | - | - |
| Kassa & bank | 39 343 | 1 008 437 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 2 588 127 | 1 988 482 | - | - | - |
| Eget kapital | 2 429 126 | 1 823 186 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 159 001 | 165 296 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 93,9 % | 91,7 % | 83,8 % | 84,2 % | 80,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,2 mkr (2024) till 1,4 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 79,7 %.
- Soliditeten var 93,9 % vid årets slut, upp från 84,2 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,0 gånger om.
Rörelsemarginal
8,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
79,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,7 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+3,2 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
44,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB