Aktivt företag

Gunhildsviks mark och anläggning AB

AB Org.nr 5591651905
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva byggnads- och måleriverksamhet, uthyrning främst av grävmaskiner och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
9 juli 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 77320 Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
14137 HUDDINGE
Registrerat namn
Gunhildsviks mark och anläggning ABReg 2024-08-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
562 tkr
▼ 3,1 %
Årets resultat
12 tkr
▲ 103,8 %
Tillgångar
942 tkr
▲ 6,5 %
Eget kapital
677 tkr
▲ 1,8 %
Soliditet
74,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
33 tkr
Totala skulder
266 tkr
▲ 20,4 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 562 047 579 794 3 207 000 9 654 000 6 320 514
Övriga externa kostnader 67 395 182 470 - - 507 757
Personalkostnader 338 176 484 042 - - 1 309 579
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 13 397 −321 081 - - 1 193 669
Resultat e. fin. poster 12 193 −321 444 −66 000 −190 000 1 185 645
Resultat före skatt 12 193 −321 444 - - 884 127
Årets resultat 12 193 −321 444 - - 690 554
Balansräkning
Anläggningstillgångar 298 531 399 463 - - 602 743
Omsättningstillgångar 643 912 485 776 - - 2 053 950
Kassa & bank 32 637 0 - - 674 813
Summa tillgångar 942 443 885 239 - - 2 656 693
Eget kapital 676 710 664 517 - - 971 893
Långfristiga skulder 0 139 - - 224 006
Kortfristiga skulder 265 733 220 583 - - 1 159 276
Soliditet (%) 74,0 % 75,0 % 59,0 % 37,0 % 46,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 9,7 mkr (2021) till 562 tkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 12 tkr, en nettomarginal på 2,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 74,0 % vid årets slut, upp från 37,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−45,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
1,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
562 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Gunhildsviks mark och anläggning AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-02 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Huddinge

Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.

Alla företag i Huddinge →