Aktivt företag

Gustavslunds Måleri AB

AB Org.nr 5592453418
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva måleriarbete och därmed förenlig verksamhet såsom försäljning och konsultationer inom detta område samt uthyrning av personal.

Registrerat
2 mars 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Rydebäcks Stationsgata 15
Postnummer & ort
25734 RYDEBÄCK
Registrerat namn
Gustavslunds Måleri ABReg 2020-03-02

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
968 tkr
▲ 12,2 %
Årets resultat
-11 tkr
▲ 12,6 %
Tillgångar
583 tkr
▼ 11,3 %
Eget kapital
105 tkr
▼ 32,6 %
Soliditet
18,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
107 tkr
▼ 8,0 %
Totala skulder
478 tkr
▼ 4,7 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 967 731 862 570 1 008 179 928 286 976 947
Övriga externa kostnader 162 211 192 206 258 104 - -
Personalkostnader 629 752 515 414 579 734 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 19 377 10 763 −51 833 - -
Resultat e. fin. poster −10 906 −12 483 −50 991 90 844 65 606
Resultat före skatt −10 906 −12 483 −50 991 - -
Årets resultat −10 906 −12 483 −50 991 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 322 200 429 600 0 - -
Omsättningstillgångar 260 716 227 746 276 398 - -
Kassa & bank 107 051 116 374 95 934 - -
Summa tillgångar 582 916 657 346 276 398 - -
Eget kapital 105 308 156 214 218 697 - -
Långfristiga skulder 411 702 446 736 46 - -
Kortfristiga skulder 65 906 54 396 57 655 - -
Soliditet (%) 18,1 % 23,8 % 79,1 % 77,8 % 79,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 12,2 % jämfört med 2024, till 968 tkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 11 tkr, en nettomarginal på −1,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
  • Soliditeten var 18,1 % vid årets slut, ned från 77,8 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−10,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
968 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Gustavslunds Måleri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-12 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Rydebäck

Andra registrerade bolag med säte i Rydebäck.

Alla företag i Rydebäck →