Aktivt företag

Gustin & Bergström AB

AB Org.nr 5569579104
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är skapande av musik samt live- och studiospelningar av egna och andras musikalster. Bolaget ska också bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet

Registrerat
10 januari 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 62100 Dataprogrammering
Bransch (SNI)
SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
Bransch (SNI)
SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Bransch (SNI)
SNI 94910 Verksamhet i religiösa samfund
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Bennichsgatan 5
Postnummer & ort
57335 TRANÅS
Registrerat namn
Gustin & Bergström ABReg 2014-01-10

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,4 mkr
▼ 15,7 %
Årets resultat
39 tkr
▼ 80,0 %
Tillgångar
822 tkr
▲ 2,9 %
Eget kapital
370 tkr
▲ 11,9 %
Soliditet
65,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
262 tkr
▲ 60,2 %
Totala skulder
239 tkr
▼ 12,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 423 422 1 689 143 1 418 000 1 246 000 1 263 224
Övriga externa kostnader 289 684 345 848 - - 206 124
Personalkostnader 1 012 434 919 036 - - 861 608
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 69 361 162 306 - - 177 442
Resultat e. fin. poster 68 742 160 969 196 000 134 000 176 755
Resultat före skatt 50 742 250 969 - - 131 755
Årets resultat 39 250 196 585 - - 103 900
Balansräkning
Anläggningstillgångar 80 337 119 206 - - -
Omsättningstillgångar 742 090 680 123 - - 602 663
Kassa & bank 261 643 163 297 - - 295 507
Summa tillgångar 822 427 799 329 - - 602 663
Eget kapital 369 933 330 683 - - 154 560
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 239 494 273 646 - - 243 103
Soliditet (%) 65,5 % 60,7 % 57,9 % 41,8 % 52,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 15,7 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 39 tkr, en nettomarginal på 2,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 65,5 % vid årets slut, upp från 41,8 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−15,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Gustin & Bergström AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-08 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-31 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Tranås

Andra registrerade bolag med säte i Tranås.

Alla företag i Tranås →