Aktivt företag
GW Repteknik AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva stödtjänster inom fastighet och bygg samt företagsprofilering.
- Registrerat
- 13 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 18122 Tryckning av böcker och övriga trycksaker
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ålegårdsgatan 1
- Postnummer & ort
- 43150 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- GW Repteknik ABReg 2022-10-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,4 mkr
▲ 12,2 %Årets resultat
378 tkr
▲ 537,9 %Tillgångar
2,7 mkr
▲ 31,3 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 45,0 %Soliditet
45,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
557 tkr
▲ 343,9 %Totala skulder
1,5 mkr
▲ 21,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 6 364 443 | 5 673 108 | 5 141 996 |
| Övriga externa kostnader | 1 535 972 | 1 387 206 | 1 438 725 |
| Personalkostnader | 2 874 410 | 2 067 544 | 1 536 679 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 501 231 | −56 348 | 542 368 |
| Resultat e. fin. poster | 467 196 | −86 281 | 1 011 596 |
| Resultat före skatt | 467 196 | −86 281 | 1 011 596 |
| Årets resultat | 377 811 | −86 281 | 900 604 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 487 513 | 178 302 | 170 281 |
| Omsättningstillgångar | 2 198 606 | 1 867 119 | 1 454 514 |
| Kassa & bank | 556 563 | 125 381 | 706 527 |
| Summa tillgångar | 2 686 119 | 2 045 421 | 1 624 795 |
| Eget kapital | 1 217 134 | 839 323 | 925 604 |
| Långfristiga skulder | 293 499 | 101 514 | 101 511 |
| Kortfristiga skulder | 1 175 486 | 1 104 584 | 597 680 |
| Soliditet (%) | 45,3 % | 41,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 12,2 % jämfört med 2024, till 6,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 378 tkr, en nettomarginal på 5,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 45,3 % vid årets slut, ned från 57,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 2 Always Making ABAB
- 22:22 Invest ABAB