Aktivt företag
H Karlsson Klensmide Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Aktiebolaget ska bedriva mekanisk smidesverkstad med verktyg och metallvaror jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 augusti 1990
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25630 Tillverkning av verktyg och redskap
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ringgatan 5
- Postnummer & ort
- 59160 MOTALA
- Registrerat namn
- H Karlsson Klensmide AktiebolagReg 1991-02-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,1 mkr
▲ 17,3 %Årets resultat
234 tkr
▲ 27,1 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 22,1 %Eget kapital
971 tkr
▲ 31,8 %Soliditet
83,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
230 tkr
▲ 5654,7 %Totala skulder
182 tkr
▲ 1,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 088 368 | 1 779 803 | 1 917 045 |
| Övriga externa kostnader | 496 501 | 420 228 | 424 168 |
| Personalkostnader | 1 253 971 | 1 144 463 | 1 263 621 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 174 421 | 145 538 | −81 335 |
| Resultat e. fin. poster | 295 574 | 245 597 | 38 655 |
| Resultat före skatt | 295 574 | 245 597 | 38 655 |
| Årets resultat | 234 114 | 184 148 | 30 271 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 252 711 | 1 016 754 | 942 149 |
| Kassa & bank | 230 072 | 3 998 | 187 309 |
| Summa tillgångar | 1 302 711 | 1 066 754 | 992 149 |
| Eget kapital | 971 134 | 737 020 | 552 872 |
| Långfristiga skulder | 0 | 53 081 | 40 000 |
| Kortfristiga skulder | 181 577 | 126 653 | 249 277 |
| Soliditet (%) | 83,7 % | 80,3 % | 67,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 17,3 % jämfört med 2023, till 2,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 234 tkr, en nettomarginal på 11,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 83,7 % vid årets slut, upp från 67,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av verktyg och redskap (SNI 25630). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+4,4 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
24,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-18
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Motala
Andra registrerade bolag med säte i Motala.
- 11 Consulting ABAB
- 1288 Fastigheter ABAB
- 1288 Holding ABAB
- 21p Fullpoängsservice ABAB
- 3xL Holding ABAB
- 4 AUTO I MOTALA ABAB
- 71Designs ABAB
- 8C Konsult ABAB