Aktivt företag
Hagströms hälsa AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom sjukvård och hälsa. Arbete som specialistsjuksköterska i kommun, region och egen mottagning.
- Registrerat
- 13 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87301 Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer
- Bransch (SNI)
- SNI 86103 Specialiserad sluten psykiatrisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Regeringsvägen 6a
- C/o
- Ingela Hagström
- Postnummer & ort
- 61156 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Hagströms hälsa ABReg 2022-12-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 7,9 %Årets resultat
142 tkr
▼ 14,0 %Tillgångar
380 tkr
▼ 4,3 %Eget kapital
238 tkr
▲ 10,3 %Soliditet
63,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
142 tkr
▲ 20,8 %Totala skulder
142 tkr
▼ 21,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 431 836 | 1 327 494 | 458 725 |
| Övriga externa kostnader | 380 717 | 164 547 | 41 152 |
| Personalkostnader | 873 896 | 915 589 | 258 126 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 184 242 | 212 368 | 159 448 |
| Resultat e. fin. poster | 183 745 | 212 520 | 159 448 |
| Resultat före skatt | 183 745 | 212 520 | 159 448 |
| Årets resultat | 142 336 | 165 465 | 125 677 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 0 | 155 979 | - |
| Omsättningstillgångar | 380 382 | 241 359 | 316 803 |
| Kassa & bank | 141 732 | 117 315 | 249 088 |
| Summa tillgångar | 380 382 | 397 338 | 316 803 |
| Eget kapital | 238 478 | 216 141 | 150 677 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 141 904 | 181 197 | 166 126 |
| Soliditet (%) | 63,0 % | 54,0 % | 48,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 7,9 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 142 tkr, en nettomarginal på 9,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 63,0 % vid årets slut, upp från 48,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer (SNI 87301). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,9 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
59,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 2J Consult ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 PLUS AktiebolagAB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB