Aktivt företag

Halkbana i Stockholm AB

AB Org.nr 5569530891
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva allt inom café och restaurang såsom exempelvis matlagning, servering, catering och alkoholservering. Trafikskola och konsulttjänster inom trafikpedagogik, samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
10 december 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 56110 Restaurangverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Liljeholmstorget 14
C/o
c/o Nicolas Sarkis
Postnummer & ort
11761 STOCKHOLM
Registrerat namn
Halkbana i Stockholm ABReg 2017-02-22

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,2 mkr
▼ 44,7 %
Årets resultat
43 tkr
▼ 96,4 %
Tillgångar
6,4 mkr
▲ 28,1 %
Eget kapital
2,4 mkr
▲ 1,8 %
Soliditet
37,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,7 mkr
▲ 33,1 %
Totala skulder
4,0 mkr
▲ 51,6 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 181 071 2 133 922 2 060 398 2 860 383 1 899 998
Övriga externa kostnader 36 300 16 805 82 167 87 816 68 908
Personalkostnader - 0 302 253 186 525 77 644
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 54 771 1 467 503 137 738 907 282 369 126
Resultat e. fin. poster 54 024 1 468 951 333 209 905 958 368 645
Resultat före skatt 54 024 1 468 951 333 209 905 958 368 645
Årets resultat 42 565 1 166 527 304 835 719 302 290 902
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 847 500 2 350 000 2 003 200 1 000 000 1 000 000
Omsättningstillgångar 3 575 467 2 664 624 1 439 475 1 963 967 566 093
Kassa & bank 1 746 571 1 312 120 649 411 1 637 486 412 952
Summa tillgångar 6 422 967 5 014 624 3 442 675 2 963 967 1 566 093
Eget kapital 2 410 765 2 368 200 1 201 674 1 396 839 677 537
Långfristiga skulder 539 951 544 000 547 680 147 680 147 178
Kortfristiga skulder 3 472 251 2 102 424 1 693 321 1 419 448 741 378
Soliditet (%) 37,5 % 47,2 % 34,9 % 47,1 % 43,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 44,7 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 43 tkr, en nettomarginal på 3,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 37,5 % vid årets slut, ned från 47,1 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−44,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−11,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Halkbana i Stockholm AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-08-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-08-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-06-14 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →