Aktivt företag
Hällesdalens Gård AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Uthyrning av semesterboende och konferens. Snickeri och design.
- Registrerat
- 27 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 01500 Blandat jordbruk
- Bransch (SNI)
- SNI 31003 Tillverkning av köksmöbler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hällesdalen 331
- Postnummer & ort
- 44497 SVENSHÖGEN
- Registrerat namn
- Hällesdalens Gård ABReg 2018-12-27
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2.6 mkr
▲ 18.8%Årets resultat
264 tkr
▲ 129.2%Tillgångar
4.5 mkr
▲ 12.3%Eget kapital
363 tkr
▲ 266.9%Soliditet
8.1%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1.1 mkr
▲ 19.0%Totala skulder
3791.7 mdkr
▲ 3.3%| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 631 788 | 2 214 413 | 2 104 730 | 1 871 540 | 16 476 |
| Övriga externa kostnader | 1 072 268 | 1 259 468 | 627 758 | 812 351 | 885 176 |
| Personalkostnader | 465 735 | 1 006 138 | 775 948 | 239 548 | 118 366 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 368 539 | −839 801 | −13 728 | 339 452 | 159 761 |
| Resultat e. fin. poster | 263 847 | −904 460 | −13 185 | 338 521 | 158 904 |
| Resultat före skatt | 263 847 | −904 460 | 92 815 | 338 521 | 158 904 |
| Årets resultat | 263 847 | −904 460 | 71 602 | 267 868 | 124 117 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 249 931 | 2 813 236 | 1 184 739 | 702 159 | 685 312 |
| Omsättningstillgångar | 1 252 721 | 1 194 675 | 369 778 | 730 668 | 291 837 |
| Kassa & bank | 1 082 681 | 909 634 | 257 849 | 566 665 | 203 259 |
| Summa tillgångar | 4 502 652 | 4 007 911 | 1 554 517 | 1 432 827 | 977 149 |
| Eget kapital | 362 705 | 98 858 | 1 003 317 | 931 716 | 663 847 |
| Långfristiga skulder | 3 791 691 | 3 671 221 | 516 247 | 333 713 | 114 417 |
| Kortfristiga skulder | 348 256 | 237 832 | 34 953 | 61 398 | 92 885 |
| Soliditet (%) | 8.1% | 2.5% | 64.5% | 70.9% | 77.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2025-10-31
Registrerad: 2026-04-20
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-10-31
Registrerad: 2025-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-10-31
Registrerad: 2024-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-10-31
Registrerad: 2023-05-09
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-10-31
Registrerad: 2022-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2020-10-31
Registrerad: 2021-05-31
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Hällesdalens Gård AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Svenshögen
Andra registrerade bolag med säte i Svenshögen.
- Abelin Väst ABAB
- Blidberg Consulting ABAB
- Brunstens Bygg ABAB
- Bygg Touren Wäst ABAB
- Ekorretången ABAB
- Elin Teilus ABAB
- Eriksdalstrafikskola ABAB
- Extended Stay Hotels ABAB