Hälsa Hemma Sverige AB
Översikt
Företaget ska bedriva verksamhet inom: * Vård och omsorg (såväl sjukvård som hälsovård) via digitala plattformar, fysiska kliniker samt hembesök samt därmed förenlig verksamhet. * Ägande, förvaltande, inhyrning och uthyrning av fordon. * Ägande, förvaltande, inhyrning och uthyrning av lokaler. * Rekrytering och uthyrning av personal samt därmed förenlig verksamhet. * Försäljning av läkemedel och medicinsk utrustning. * Ägande och förvaltande av fast och lös egendom, bedriva holdingverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. * Konsultativa och pedagogiska uppdrag inom vård och omsorg och därmed förenlig verksamhet. * Produktion av mjukvara och webbsidor samt därmed förenlig verksamhet. * Försäljning av utrustning för förenlig verksamhet enligt ovan samt kontors-, server- och datautrustning och därmed förenlig verksamhet. * Handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 juli 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Serienr 997023, R 799
- Postnummer & ort
- 10653 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Hälsa Hemma Sverige ABReg 2020-07-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 30 060 881 | 27 493 473 | 16 621 923 | 8 721 000 | 2 000 |
| Övriga externa kostnader | 9 071 541 | 10 405 896 | 9 131 184 | - | - |
| Personalkostnader | 20 041 208 | 23 234 066 | 17 962 122 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −6 288 267 | −9 641 970 | −11 704 146 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −8 951 597 | −11 951 548 | −12 422 614 | −6 566 000 | −163 000 |
| Resultat före skatt | −8 951 597 | −11 951 548 | −12 422 614 | - | - |
| Årets resultat | −8 951 597 | −11 951 548 | −12 422 614 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 23 492 190 | 22 001 911 | 13 881 536 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 279 524 | 4 507 454 | 18 441 343 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 28 771 714 | 26 509 365 | 32 322 879 | - | - |
| Eget kapital | 608 442 | 358 637 | 12 298 932 | - | - |
| Långfristiga skulder | 17 994 983 | 19 256 635 | 14 403 010 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 168 289 | 6 894 093 | 5 620 937 | - | - |
| Soliditet (%) | 2,1 % | 1,4 % | 38,1 % | 64,8 % | 98,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 16,6 mkr (2023) till 30,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 9,0 mkr, en nettomarginal på −29,8 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 2,1 % vid årets slut, ned från 64,8 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,52).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB