Aktivt företag

Hälsing IT Solutions AB

AB Org.nr 5591518492
← Tillbaka

Översikt

Företaget bedriver IT relaterad konsultverksamhet, samt i viss mån cateringverksamhet. Handel med värdepapper.

Registrerat
8 mars 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 62100 Dataprogrammering
Bransch (SNI)
SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
82830 EDSBYN
Registrerat namn
Hälsing IT Solutions ABReg 2018-03-08

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
2,1 mkr
▼ 6,7 %
Årets resultat
403 tkr
▼ 23,6 %
Tillgångar
1,3 mkr
▼ 10,7 %
Eget kapital
578 tkr
▼ 14,3 %
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
570 tkr
▼ 32,0 %
Totala skulder
345 tkr
▲ 15,5 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 079 464 2 229 662 2 282 680 2 287 000 2 095 000
Övriga externa kostnader 161 855 239 697 225 944 - -
Personalkostnader 1 507 503 1 518 452 1 354 127 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 410 106 471 513 702 609 - -
Resultat e. fin. poster 411 554 474 051 704 378 519 000 482 000
Resultat före skatt 511 554 674 051 604 378 - -
Årets resultat 403 221 527 925 473 463 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 1 252 957 1 403 338 1 621 262 - -
Kassa & bank 570 412 838 665 1 016 235 - -
Summa tillgångar 1 252 957 1 403 338 1 621 262 - -
Eget kapital 577 850 674 628 646 704 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 345 107 298 709 344 559 - -
Soliditet (%) - 72,4 % 71,0 % 75,8 % 70,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 2,3 mkr (2023) till 2,1 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 403 tkr, en nettomarginal på 19,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,7 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−0,2 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
69,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Hälsing IT Solutions AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

8 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-08-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-05-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-05-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-05-25 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-06-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-05-12 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-03-31)
Registrerad: 2020-04-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-03-31)
Registrerad: 2019-05-03 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Edsbyn

Andra registrerade bolag med säte i Edsbyn.

Alla företag i Edsbyn →